Problemy ze skórą

Skóra jest największym organem człowieka. Jest również najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne wpływy środowiska zewnętrznego. Niestety – często nawet mimo prawidłowej pielęgnacji i chronienia skóry przez promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi egzoczynnikami – może pojawić się choroba.
Do najczęstszych problemów ze skórą należą:

  • trądzik – choroba wywoływana w większości w okresie dojrzewania przez zmiany hormonalne (choć pojawiająca się również u dorosłych), wymagająca specjalistycznego leczenia farmakologicznego oraz konsultacji z dermatologiem, a także używania kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej (z retinolem, kwasem salicylowym); jest uleczalna, ale u dorosłych może przybrać formę przewlekłą (nawet do 5 lat); oprócz dyskomfortu związanego z wypryskami, łojotokiem i łuszczeniem się skóry może powodować także problemy psychologiczne; Brak leczenia może doprowadzić do stałych przebarwień oraz blizn; najlepsze rezultaty przynosi wczesne rozpoczęcie terapii;
  • atopowe zapalenie skóry – pojawiające się u dzieci w wieku 6 – 7 lat oraz noworodków;

Może mieć różnorodne objawy, jednak zazwyczaj występuje swędzenie, oraz zmiany skórne na twarzy, szyi i w zgięciach kończyn. Choroba powoduje osłabienie skóry. Nie jest zakaźna, a na jej rozwój wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Zapaleniu skóry towarzyszą infekcje bakteryjne. AZS może przybierać formy od łagodnych do cięższych (wtedy świąd obejmuje większe partie ciała). Jest to choroba, której leczenie polega na podawaniu maści przeciwzapalnych, często także leków przeciwuczuleniowych i sterydowych. Konieczne jest kontrolowanie poziomu stresu, regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, należy unikać zakażeń bakteryjnych, alergenów i powstrzymać nawyk drapania;

  • łuszczyca – jest choroba przewlekła i występuje dość często. Ma podłoże genetyczne, jednak ryzyko jej wystąpienia wzmagają nadużywanie alkoholu, niektóre leki oraz nadmierny stres. Nie jest zaraźliwa. W łuszczycy charakterystyczne jest występowanie na skórze łuszczących się, płaskich wyprysków (najczęściej na łokciach, kolanach, plecach oraz pośladkach). Leczenie należy do długotrwałych i wymaga systematycznego stosowania farmaceutyków (wewnętrznych oraz zewnętrznych – zarówno maści z kwasem salicylowym, jak i preparatów sterydowych i przeciwzapalnych). Konieczna jest też odpowiednia dieta, bogata w ryby, warzywa i owoce, natomiast eliminująca z jadłospisu czekoladę, kawę i alkohol. Codzienna pielęgnacja powinna odbywać się z użyciem łagodnych preparatów.
  • pokrzywka – choroba spotykana we wszystkich grupach wiekowych. Mogą ją wywołać zarówno alergie pokarmowe, jak i zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Chorobę można rozpoznać po „bąblach” na ciele. Można wyróżnić pokrzywkę ostrą – występującą po spożyciu alergenu (towarzyszy jej gorączka, obrzęk błon śluzowych, dolegliwości gastryczne i bóle stawów), oraz pokrzywkę przewlekłą – trwającą do 6 tygodni, wywołaną uczuleniem.

Leczenie pokrzywki polega na stosowaniu leków odczulających oraz uspokajających, konieczna jest też izolacja od alergenu;

  • brodawki – są zmianami skórnymi, mogą mieć różne kolory i kształty. Przeważnie są bezbolesne i niegroźne, jednak pojawienie się kurzajki zawsze jest kłopotliwe. To choroba wywoływana przez wirusy, jest zaraźliwa i oprócz stanu patologicznego jest problemem kosmetycznym. Konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie zmiany skórnej, a dopiero później jej usunięcie – ważne by nie robić tego samemu, bez uprzedniej konsultacji z dermatologiem. Choć można kupić preparaty do samodzielnego usuwania kurzajek (np. z ciekłym azotem) warto najpierw sprawdzić, czy zmiana skórna nie zawiera komórki rakowej.

Do innych problemów ze skórą, nie będących stanami chorobowymi, zaliczyć można: odwodnienie/ przesuszenie skóry, jej wrażliwość, niedoskonałości w postaci wyprysków, zaskórników czy przebarwień.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: