Co jest najważniejsze w pielęgnacji cery trądzikowej?

Lucija Ros z Unsplash
Lucija Ros z Unsplash

Trądzik to choroba dermatologiczna, która odbiera pewność siebie. Trudno czuć się dobrze w swoim ciele, gdy twarz pokrywa mnóstwo wyprysków, których mimo najlepszych chęci nie da się usunąć. Niektórzy latami bezskutecznie leczą trądzik, korzystając ze wszystkich dostępnych metod. Wbrew obiegowej opinii pryszcze nie biorą się z niedostatecznej higieny. Wiele osób z cerą trądzikową przestrzega zasad zdrowego odżywiania, regularnie oczyszcza buzię, a i tak ma więcej wyprysków od osób, które zatruwają swój organizm alkoholem i papierosami. Co jest najważniejsze w pielęgnacji cery trądzikowej?

Po pierwsze, postaw na minimalizm

Pamiętaj, że cera trądzikowa najbardziej nie lubi rozbudowanej pielęgnacji. Im mniej kosmetyków na nią nakładasz, tym lepiej. Zmniejszasz bowiem ryzyko podrażnienia czy zapchania. Tak naprawdę wystarczy ci jeden płyn do demakijażu, jeden żel do mycia twarzy, jeden tonik, jeden peeling, jeden krem do twarzy i jeden krem pod oczy. Możesz też od czasu do czasy nakładać na twarz maseczkę z rozrobionej przez siebie glinki lub błota z Morza Martwego.

Po drugie, nie zmieniaj co chwilę kosmetyków

Nie powinnaś testować nowych kosmetyków, ponieważ twojej cerze takie zmiany nie służą. Wiemy, że łatwo to powiedzieć, gdy samemu ma się w miarę dobrą cerę. Osoba dotknięta trądzikiem pragnie jak najszybciej się go pozbyć. Jest gotowa wydać na ten cel mnóstwo pieniędzy. Niestety, twórcy kosmetyków doskonale o tym wiedzą i kuszą zakupem swoich innowacyjnych produktów. Zanim przekreślisz jakąś linię kosmetyków, daj jej szansę zadziałać. Jeśli po 2 miesiącach nie dostrzeżesz poprawy, może wypróbować coś innego.

Po trzecie, wybieraj kosmetyki niekomedogenne

Zwróć uwagę, czy producent informuje na opakowaniu, że masz do czynienia z kosmetykiem niekomedogennym. Jeśli tak, możesz po niego sięgnąć. Oznacza to, że nie zawiera składników zapychających pory. Unikaj wszystkich produktów, które mają w składzie mnóstwo olejów, zarówno roślinnych, jak i mineralnych. Stawiaj na kremy o lekkich formułach dedykowanych cerze trądzikowej.

Po czwarte, dokładnie oczyszczaj skórę

Pamiętaj o tym, że cera trądzikowa, jak mało która potrzebuje dokładnego oczyszczania. Nigdy nie kładź się spać w makijażu. Dokładnie zmywaj go płynem micelarnym, a następnie żelem do mycia twarzy.

Po piąte, pamiętaj o regularnym peelingu

Pamiętaj, że martwy naskórek może blokować ujścia gruczołów łojowych, ponadto stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik. Dlatego dobrze jest regularnie go usuwać. W przypadku cery trądzikowej zaleca się wykonywanie peeling 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób oczyszczasz pory i wyrównujesz fakturę skóry.

Po szóste, postaw na kosmetyki mineralne do makijażu

Wiadomo, że gdy cera znajduje się w kiepskiej kondycji, chcemy to ukryć pod makijażem. Jest to naturalny odruch. Jednak warto postawić na kosmetyki mineralne, nie zaś drogeryjne. Kryją one równie dobrze, są dostępne w szerokiej palecie odcieni, a co najważniejsze, z pewnością nie zapchają twojej skóry i nie spowodują wysypu pryszczy. Kosmetyki mineralne stanowią idealne rozwiązanie dla cery trądzikowej.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: