Co na odleżyny u starszej osoby? Polecane preparaty

Fotografia dostarczona przez partnera
Fotografia dostarczona przez partnera

Odleżyny to problem dotykający wielu seniorów, którzy na co dzień dużo leżą lub są unieruchomieni. Jest to ograniczona martwica tkanek powstająca na skutek zaburzeń ukrwienia. W takim przypadku bardzo ważna jest odpowiednia higiena, znaczenie ma także dieta. W kolejnych akapitach niniejszego artykułu znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Preparaty na odleżyny

Co zrobić, gdy na ciele osoby starszej pojawiają się odleżyny? Niewątpliwie pomocna okazuje się odpowiednia higiena, a także opatrunki i specjalne preparaty. Maść na odleżyny ze srebrem albo dobrej jakości krem należy zaaplikować na dobrze oczyszczoną ranę. Preparat warto wybrać  w formie kremu, która jest łatwa w aplikacji. Krem Argotiab wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwdrobnoustrojowe. Tego rodzaju preparat na odleżyny można wykorzystać także w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, infekcjach skóry czy owrzodzeniach. Dużą zaletą kremu jest nie tylko wygodna aplikacja, ale także wysoka skuteczność oraz wydajność.

Dobrej jakości maść na odleżyny ze srebrem skutecznie rozwiąże problem. Przed użyciem preparatu warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, jedynie prawidłowe używanie zapewni bowiem najlepsze efekty. Poza maściami i kremami dostępny jest także wygodny w aplikacji spray. Chociaż maść na odleżyny bez recepty można dostać w wielu aptekach, trzeba pamiętać, że konsultacja z lekarzem nigdy nie zaszkodzi, a na pewno pomoże.

Opatrunki na odleżyny

Co na odleżyny u starszej osoby sprawdzi się najlepiej? Po przeprowadzeniu dezynfekcji i zaaplikowaniu wybranego preparatu można zastosować opatrunek na odleżyny. Tego rodzaju rany najlepiej zabezpieczy opatrunek z włókien alginianu wapnia oraz alginianu srebra. Taki opatrunek oczyszcza i zabezpiecza ranę, działa przeciwbakteryjnie. Warto wspomnieć, że opatrunek tego rodzaju można zastosować także w przypadku:

  • owrzodzeń tętniczych,
  • owrzodzeń cukrzycowych,
  • owrzodzeń żylnych,
  • ran pooperacyjnych,
  • do zabezpieczenia miejsca, w którym skóra została pobrana do przeszczepu.

Dzięki zastosowaniu opatrunków i preparatów na odleżyny rana jest odpowiednio zabezpieczona i goi się szybciej. Warto także pamiętać, że odpowiednio przeprowadzone działania sprawiają, że osoba starsza czuje się bardziej komfortowo. W przypadku zauważenia odleżyn należy zadziałać jak najszybciej, aby oszczędzić bólu i dyskomfortu osobie starszej. Jaki opatrunek na odleżyny warto polecić? Dobrze sprawdzi się Suprasorb, Allevyn, Atrauman lub Opsite Flexigird. Preparaty można kupić w sklepie internetowym chlonne24.pl.

Dieta osoby starszej

Opatrunek na odleżyny, maści oraz kremy pomagają w leczeniu ran. Warto jednak pamiętać, że dieta seniora również ma niemałe znaczenie. Osoba starsza powinna codziennie spożywać pełnowartościowe posiłki, które dostarczą organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i ważnych składników. Dzięki temu osoba starsza może zadbać o lepsze zdrowie, formę i samopoczucie. Szczególnie ważne w diecie są witaminy A, C oraz E, które działają przeciwzapalnie. W diecie nie powinno zabraknąć także cynku oraz potasu, które zapobiegają infekcjom oraz wykazują działanie przeciwutleniające. W diecie seniora ważna jest także odpowiednia ilość kalorii. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ułożenie odpowiedniego jadłospisu może okazać się trudne, a nawet niemożliwe. Aby zadbać o seniora jak najlepiej, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Doświadczony dietetyk ułoży plan żywieniowy, który będzie dostosowany do potrzeb seniora i zapewni mu wszystko to, co najlepsze.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: