Kiedy myć a kiedy dezynfekować ręce?

Nadin Mario z Unsplash
Nadin Mario z Unsplash

Bez wątpienia w ciągu dnia dłonie są najbardziej narażone na różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Niezbyt często myte bądź też nieodpowiednio oczyszczane mogą powodować łatwe rozprzestrzenianie się zarazków na inne przedmioty oraz ludzi. W czasie kiedy panuje grypa, higiena rąk jest niezwykle ważna, do której bardzo często zalicza się nie tylko samo mycie dłoni, ale również ich dezynfekcję. Kiedy zatem myć ręce, a kiedy je dezynfekować?

Prawidłowa technika mycia rąk

Dziś, kiedy dostęp do bieżącej wody stał się całkowicie powszechny, utrzymanie czystości nie powinno sprawiać większych problemów. Regularne mycie rąk to podstawowa zasada zachowania osobistej higieny, jednak jak okazuje się nie każdy wie jak dokładnie proces ten powinien wyglądać.

Ciepła woda i detergent

Dokładne umycie rąk pozwala na usunięcie ze skóry znacznej ilości zanieczyszczeń oraz wirusów, ale tylko w przypadku, kiedy zostanie to odpowiednio, zgodnie z podstawową instrukcją zrobione. Energiczne pocieranie dłoni pod bieżącą, ciepłą wodą powinno trwać mniej więcej 30 sekund, oczywiście z użyciem bezpiecznego dla skóry rąk mydła. Najlepsze rodzaje detergentu to antybakteryjne mydła, które nie tylko oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, ale pozwalają usunąć jak najwięcej bakterii. Myjąc dłonie, nie można zapominać również o przestrzeniach między palcami oraz pod paznokciami, gdzie umiejscawia się spora ilość zarazków.

Dokładne osuszenie

Równie ważne, jak sama technika mycia dłoni jest ich dokładne suszenie. Mokra powierzchnia skóry to idealne warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się nowych koloni bakterii, których niezależnie od rygorystycznych zasad higieny całkowicie nigdy się oczywiście nie pozbędziemy. Do osuszenia skóry najlepiej użyć jednorazowego ręcznika, najlepiej sprawdzają się do tego te ekologiczne, papierowe. Dzięki temu mamy pewność, że nikt przed nami go nie używał. Nie warto korzystać również z mechanicznych suszarek, które oprócz suszenia dłoni rozpraszają dookoła bakterie, i często są siedliskiem grzybów i innych drobnoustrojów.

Kiedy dezynfekcja rąk

Niektóre sytuacje wymagają zachowania szczególnej higieny rąk. Dotyczy to głównie pracowników służby zdrowia, osób przebywających w towarzystwie chorych osób, a także w momencie osłabionej odporności, kiedy należy wystrzegać się potencjalnego ryzyka zarażenia – wskazuje Anna Jareczek na co dzień prowadząca blog o higienie www.higieniczny.pl. W miejscach przestrzeni publicznej, gdzie kontakt z wieloma osobami jest nieunikniony i dodatkowo zachodzi potrzeba operowania pieniędzmi w gotówce, które jak wiadomo są największym siedliskiem bakterii, warto dodatkowo wspierać się płynem dezynfekującym.

Dezynfekcja rąk w domu 

W domowych warunkach nie ma potrzeby częstego dezynfekowania dłoni, ponieważ sama woda i mydło powinno wystarczyć do zachowania odpowiedniej higieny. Warto pamiętać, że wszelkie płyny antyseptyczne na bazie alkoholu znacznie wysuszają ręce, co może prowadzić do pękania i podrażnienia skóry. W momencie jednak kiedy znajdujemy się poza domem i nie mamy dostępu do łazienki, warto mieć przy sobie opakowanie antybakteryjnego żelu, który szybko i skutecznie zdezynfekuje dłonie. Taki płyn najczęściej w swojej ofercie mają:

-apteki;

-drogerie,

-sklepy z wyposażeniem medycznym;

-stacje benzynowe;

-większe markety.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: