Plamki na skórze przyczyny

W naszej skórze może dochodzić do różnego typu zaburzeń pigmentacyjnych. W ich wyniku pojawiają się przebarwienia. Dzielimy je na naskórkowe (a więc plamy soczewicowate, piegi, pozapalne przebarwienia) oraz skórne (umiejscowione w skórze właściwej). Dlaczego powstają przebarwienia? Zdarza się, że melanina (czyli substancja barwnikowa zawarta w komórkach skóry) jest nierównomiernie rozkładana, lub występuje jej nadprodukcja.

Czynniki genetyczne i rasowe.

Ilość melaniny w skórze zależy nie tylko od czynników genetycznych czy rasowych. Jej aktywność może być także stymulowana przez inne bodźce, jak promieniowanie UV. Zaburzenia związane z melaniną powodują powstawanie różnego rodzaju znamion, w tym plamek na skórze. Szkodliwe promieniowanie UV to jednak nie jedyny czynnik prowadzący do pojawiania się plam. Podobny rezultat mogą dawać niektóre leki zawierające hormony, a także kosmetyki, mogące wywoływać uczulenie skóry na światło. Przebarwienia i plamy na skórze mogą być również sygnałem poważniejszych dolegliwości – np. problemów hormonalnych, z wątrobą, z tarczycą. Zmiany hormonalne związane z ciążą czy menopauzą także prowadzą do powstawania zmian skórnych.

Plamki problem estetyczny.

W większości przypadków plamki są jednak rezultatem nieprawidłowej pielęgnacji, czyli braku ochrony przed słońcem. Plamy te mogą być sporym problemem estetycznym, ich barwy również są zróżnicowane – od jasnego beżu, poprzez ciemny brąz, aż po szarości. Zazwyczaj są umiejscowione w widocznych miejscach. Pozytywną wiadomością jest jednak fakt, że plamki można minimalizować, przy pomocy mikrodermabrazji, peelingów chemicznych i innych, mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021