Pieprzyki leczenie

Znamiona na skórze – najczęściej w postaci pieprzyków czy piegów – pojawiają się na naszej skórze wraz z wiekiem (często także w wyniku zachodzących zmian hormonalnych). Udział ma w tym również czynnik genetyczny. Większość pojedynczych pieprzyków nie wymaga leczenia (zwłaszcza równych i niewielkich). Kontrolne, regularne wizyty u dermatologa są natomiast konieczne, jeśli na naszym ciele jest dużo zmian barwnikowych, oprócz tego skóra ulega przebarwieniom i poparzeniom słonecznym. Diagnostyka sprowadza się do dokładnego badania za pomocą dermoskopu. Urządzenie to umożliwia oglądanie każdej zmiany skórnej w znacznym powiększeniu.

Badanie dermoskopem.

Nie wykonuje się biopsji znamion – w wypadku podejrzenia „złośliwości” danej zmiany jest ona po prostu usuwana. Sposób usuwania zmiany zależy od tego, czy zabieg ma cel zdrowotny (profilaktyczny) czy estetyczny. W przypadku tego drugiego powodu można zdecydować się na laserowe usunięcie pieprzyka. Ważne, aby wybrać placówkę wyspecjalizowaną w tego typu zabiegach. Usunięcie pieprzyka musi rzecz jasna poprzedzać konsultacja z dermatologiem. Zabieg laserem sprowadza się do wniknięcia głęboko w skórę i zniszczenia zmian barwnikowych. Odbywa się na ogół w znieczuleniu miejscowym, a jego koszt waha się od 200 – 400 złotych (dużą rolę odgrywa tu wielkość znamienia). Jeśli chcemy usunąć znamię z przyczyn zdrowotnych, to zazwyczaj zalecany jest zabieg chirurgiczny.

Ingerencja chirurgiczna.

Dzięki wycięciu zmiany w całości nie dopuszczamy do jej zmiany w nowotwór czy też do powstania przerzutów. Usuwać można znamiona niepokojące wyglądem, ale też takie, które często ulegają podrażnieniom. Znamię po wycięciu metodą chirurgiczną można dodatkowo poddać badaniom laboratoryjnym, co pozwala określić jego charakter. „Leczenie” pieprzyków to ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej. Czerniak może bowiem spotkać każdego – niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego czy prowadzonego trybu życia. Samodzielna diagnostyka znamion oraz konsultacje z dermatologiem pomagają wykrywać chorobę już we wczesnym stadium. A warto podkreślić, że tylko w takiej fazie jest ona w pełni uleczalną.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: