Pielęgnacja skóry

Skóra jest największym organem człowieka. Jest ona niemal przez cały czas narażona zadziałanie czynników zewnętrznych, takich jak: bakterie, promieniowanie UV, środki chemiczne, czynniki klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska.
Często myśląc o pielęgnacji skóry ograniczamy ją do wzmożonej dbałości o cerę. Jest to duży błąd, ponieważ skóra na całym ciele wymaga kompleksowego oczyszczania, złuszczania oraz nawilżania. Nie do przecenienia jest również ochrona przez promieniami UV oraz innymi szkodzącymi substancjami.
Skóra ma budowę warstwową, składa się z naskórka oraz skóry właściwej ( w uproszczeniu – w rzeczywistości występują jeszcze warstwy pośrednie – np. . rogowa, ziarnista).
Naskórek odnawia się średnio co 26 dni. Jednak pielęgnacja skóry jest niezbędna dla zachowania jej zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania.
Do podstawowych form pielęgnacji można zaliczyć te, które chronią ją przed skutkami zewnętrznymi, a więc:
– oczyszczanie – mycie (warto pilnować by poziom ph kosmetyku wahał się między 5,5 – 6), demakijaż,
– tonizowanie skóry twarzy;
– nawilżanie – zarówno twarzy (odpowiednio dobranym kremem) jak i całego ciała (dobrze jest zainwestować w kosmetyki z filtrem – opóźniając tym samym fotostarzenie);
Oprócz pielęgnacji podstawowej, dobrze jest również co jakiś czas złuszczać martwą warstwę naskórka. Bardzo duży wpływ na kondycję naszej skóry ma również odpowiednia dieta – bogata w witaminę A oraz E, a także płyny (woda, niesłodzone soki owocowe). Należy pamiętać, iż negatywny wpływ na kondycję skóry mają:
palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, częste opalanie, korzystanie z solarium, używanie niewłaściwych kosmetyków do makijażu, spożywanie zbyt ostrych potraw, spożywanie żywności typu fast – food oraz modyfikowanej.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: