Jak czyścić pędzle?

Jak czyścić pędzle

Czyste pędzle stanowią podstawę makijażu. To akcesoria kosmetyczne, którymi wyczarujesz wiele pięknych make upów. Od tego, czy masz do czynienia z pędzlem wysokiej jakości, zależy efekt blendowania cieni czy konturowania twarzy. Jednak pędzle wymagają regularnego czyszczenia. W przeciwnym wypadku mogą stać się tykającą bombą biologiczną, która wybuchnie na naszej twarzy w postaci pryszczy. Jak czyścić pędzle?

Regularne mycie pędzli

Pędzle należy regularnie myć. Za każdym razem, gdy aplikujesz nimi kosmetyk na twarz, pozostawiasz na włosiu martwy naskórek, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, w tym potencjalnych patogenów wywołujących trądzik. W związku z tym osoby, które rzadko czyszczą pędzle, często mają problemy ze skórą.

Płyn do dezynfekcji pędzli

Jeśli masz mało pędzli, to trudno będzie ci je myć po każdym użyciu, co jest najbardziej wskazanym rozwiązaniem. W związku z tym zachęcamy do zakupienia płynu do dezynfekcji pędzli. Zazwyczaj bazuje on na alkoholu i wykazuje silne działanie bakteriobójcze, usuwa też z włosia wirusy oraz grzyby. Takim płynem spryskujemy nasze pędzle, ze względu na wysoką zawartość alkoholu, włosie szybko staje się suche, ponieważ zarówno etanol, jak i propanol należą do związków lotnych.

Jak często prać pędzle?

Jednak co najmniej raz w tygodniu pędzle należy umyć w sposób tradycyjny. Wynika to chociażby ze względów praktycznych. Włosie jest całe ubrudzone kosmetykami kolorowymi. Pędzel, którym nakładaliśmy szare cienie, nie nadaje się już do aplikacji fioletów. Pędzle z włosia syntetycznego można umyć zwykłym szamponem i wodą. Aby ułatwić sobie ten proces, można kupić gumową nakładkę ze żłobieniami, do których wlewamy trochę szamponu i pocieramy o nie włosiem pędzelków.

Jak myć pędzle z naturalnego włosia?

W przypadku pędzli z włosia naturalnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Takie akcesoria wymagają specjalnego szamponu i odżywki. Naturalne włosie, tak jak nasze włosy, lubi się bowiem przesuszać. Staje się wówczas nieprzyjemnie szorstkie i drapie naszą powiekę, czego zdecydowanie wolałybyśmy uniknąć.

Gąbki do makijażu nie są zbyt higieniczne

Gąbki to dość popularne akcesoria do wykonywania makijażu. Rozpropagowały je vlogerki urodowe, które za ich pomocą nakładają podkład, wykonują baking etc. Jednak z higienicznego punktu widzenia są to najgorsze aplikatory. W ich przypadku mycie nic nie pomoże. Nie pozbędziesz się bowiem martwego naskórka i bakterii z porów gąbki. Pod tym względem pędzle są dużo bardziej praktyczne. W przypadku gąbek optymalnie byłoby je wyrzucać po każdym użyciu, bo mycie na niewiele się zdaje. Zanieczyszczeń nie widać może gołym okiem, ale one tam są i zwiększają ryzyko rozwoju zmian trądzikowych.

Szampony do pędzli

W drogeriach możesz też kupić specjalne szampony do pędzli. Są one stosunkowo tanie i wystarczają na długo. Nie znajdziesz w nich zbędnych substancji, które często są obecne w zwykłych szamponach.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021