Żylaki przyczyny

Żylaki ze względu na etiologię można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Pierwotne rozwijają się samoistnie, przy czym duże znaczenie mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe (praca siedząca, ciąża, prowadzony tryb życia, otyłość, podeszły wiek, częsty i nadmierny wysiłek fizyczny). Wtórne żylaki są wynikiem chorób (przebytych bądź istniejących), powodujących zastój krwi w naczyniach krwionośnych. By zrozumieć, skąd się biorą żylaki, warto chociaż pobieżnie prześledzić proces ich tworzenia się. Zwłaszcza, że żylaki (szczególnie kończyn dolnych) to dolegliwość częsta.

Tworzenie się zakrzepów.

Żylaki są objawem przewlekłej choroby żylnej. Jak wiadomo, nogi są dobrze ukrwioną częścią ciała, z dwoma sieciami żył (powierzchownymi oraz głębokimi, czyli podmięśniowymi). Krew żylna musi być tłoczona w obu kierunkach – do serca i z powrotem. Tłoczenie krwi odbywa się dzięki mięśniom nóg – ale uwaga – dochodzi do niego tylko, gdy owe mięśnie pracują. Jeśli są w stanie spoczynku, krew zaczyna zalegać. Aby nie zalegała w obwodzie w żyłach (tych większych) znajdują się specjalne zastawki. Kiedy jednak krew zbyt długo pozostaje w stagnacji tworzą się zakrzepy, które mogą niszczyć zastawki. Z czasem zalegająca krew poszerza naczynie krwionośne i powstaje żylak widoczny gołym okiem – wybrzuszony, ciemnoniebieski. Początkowo żylaki są usytuowane w okolicach kostek – z czasem przechodzą na uda czy łydki. Brak ruchu i częste pozostawanie w pozycji siedzącej to oczywiście nie jedyne czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków.

Brak ruchu i czynniki genetyczne.

Duże znaczenie ma również czynnik genetyczny (przypadku choroby żylnej w najbliższej rodzinie), płeć oraz rasa (białe kobiety cierpią z powodu żylaków kończyn dolnych najczęściej). Dodatkowo ryzyko rośnie wraz z liczbą przebytych ciąż, zaawansowany wiek, otyłość i nadwaga. Ponad to istotne są czynniki związane bezpośrednio z prowadzonym stylem życia: nadużywanie alkoholu, noszenie obcisłych ubrań, częste korzystnie z sauny, brak aktywności fizycznej, noszenie butów na wysokich obcasach. Żylaki mogą się również pojawić w wyniku długotrwałego unieruchomienia spowodowanego innym stanem chorobowym. Co jednak istotne – zawsze można stosować profilaktykę, która być może nie uchroni nas w 100 procentach, niemniej da większe poczucie bezpieczeństwa.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: