Zajady przyczyny

Zajady bywają mylone z opryszczką. To nieporozumienie, ponieważ w przeciwieństwie do niej nie powstają na skutek zakażenia wirusowego. Niemniej jednak zajady pojawiają się wskutek spadku odporności organizmu, często towarzysząc infekcjom. Usta, jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy, są narażone na atak bakterii chorobotwórczych oraz drożdżaków – wtedy właśnie pojawiają się zajady.

Higiena jamy ustnej.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, podrażnienia mechaniczne, zaleganie śliny w kącikach ust, niedobór witamin z grupy B, cukrzyca – te wszystkie czynniki mogą dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpienia zajadów. Tym mianem określa się stan zapalny w kącikach ust. W początkowej fazie zmiany są jedynie powierzchownymi pęknięciami w kącikach ust. Mimo niewielkich rozmiarów, powodują one silny ból – szczególnie przy rozwarciu ust, dotykaniu, a czasami bez przyczyny. Zajady pojawiają się nie tylko w zimie – również nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może generować ten problem skórny. W kolejnej fazie zakażenia infekcja postępuje. Z tą jednak różnicą, że nie pojawiają się strupy czy bąble.

Zapobieganie wystąpienia zajadów.

W pęknięciu mogą się tworzyć nalot, nadżerki, rany z niewielkimi krwawieniami. W przeciwieństwie do opryszczki proces gojenia się trwa długo. Ponad to – zajadom możemy zapobiegać (znacznie łatwiej niż zakażeniu opryszczką, która może nas zaatakować w każdym momencie życia, a następnie podstępnie czyhać latami), poprzez wzmacnianie układu immunologicznego. Zajady mogą być również oznaką innego schorzenia, swoistym ostrzeżeniem przed cukrzycą czy innymi metabolicznymi przypadłościami. Wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021