Dlaczego warto udać się do Buska-Zdrój? Walory prozdrowotne uzdrowiska

Zdjęcie partnera
Zdjęcie partnera

Busko-Zdrój to kilkunastotysięczne uzdrowisko znajdujące się w województwie świętokrzyskim, a konkretnie pomiędzy Wyżyną Krakowsko-Częstochowską i Górami Świętokrzyskimi. Ze względu na swoje liczne walory prozdrowotne jest obecnie jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w naszym kraju. Pierwsi kuracjusze zawitali do Buska-Zdroju już w XIX wieku. W naszych czasach jeszcze więcej osób odwiedza Busko, by poprawić stan swojego zdrowia oraz polepszyć sobie samopoczucie. Czym cechuje się to niezwykłe miejsce?

Źródła wód leczniczych w Busku-Zdroju

Busko-Zdrój jest szczególnie cenione ze względu na obecność leczniczych wód gruntowych. Wśród nich można wyróżnić wody siarczkowe, solanki jodkowo-bromkowe, a także borowinę. Każde sanatorium Busko wykorzystuje moc tych naturalnych surowców w celu poprawy zdrowia kuracjuszy. Buska woda siarczano-słona jest niezwykle rzadko spotykana w innych rejonach. Zawiera związki siarki oraz uwalniający się siarkowodór. Oprócz tego znajdziemy w niej duże ilości jodu, bromu, selenu, magnezu, wapnia, a także innych drogocennych mikroelementów. Wody lecznicze są przede wszystkim wykorzystywane do kąpieli kuracyjnych, a sporadycznie także do picia.

 Z doniesień historycznych wynika, że źródła tych wód zostały odkryte już w czasach średniowiecza. Późniejsze badania naukowe dowiodły, że zawarte w nich składniki doskonale wpływają na organizm człowieka. Kąpiele w solance i borowinie pomagają w walce z bólami reumatycznymi, schorzeniami pourazowymi i neurologicznymi, a także z problemami układu krążenia oraz dermatologicznymi.

Chodź woda lecznicza może odrzucać swoją nieprzyjemną wonią, przypominającą zapach zgniłych jaj, to każdy, kto zaznał na sobie jej drogocennego działania jest gotowy przymknąć oko na tą niedogodność. Nie bez przyczyny borowina nazywana jest przecież czarnym złotem. Co ciekawe, w Busku-Zdroju produkuje się butelkowaną wodę mineralną z niewielkim dodatkiem solanki. „Buskowianka” to obecnie marka rozsławiona na cały kraj.

Walory prozdrowotne uzdrowiska Busko-Zdrój

Zdjęcie partnera

Nizinny mikroklimat sprzyjający regeneracji

Obecność leczniczych wód siarczkowych, solanek i borowiny to główny, lecz wcale nie jedyny walor prozdrowotny uzdrowiska Busko-Zdrój. Ze względu na specyficzne położenie Buska, panuje w nim wyjątkowy, nizinny mikroklimat słabo i średnio bodźcowy. W ciągu roku występują tam spore wahania temperatur i słabe wiatry. Spośród wszystkich w naszym kraju uzdrowisk oraz znanych miejscowości wypoczynkowych to właśnie Busko ma najwięcej dni słonecznych na przestrzeni roku, a także najwyższą średnią temperaturę roczną. Ten klimat stanowi doskonałe wsparcie w kuracji leczniczej i dodatkowo wpływa na jej skuteczność. Letnie odwiedziny w sanatorium Busko to idealny sposób, by zaczerpnąć sporą dawkę witaminy D3, nazywanej także witaminą Słońca.

Przebywanie na łonie natury zawsze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Odpoczynek w malowniczej, naturalnie pięknej okolicy pozwoli zregenerować siły i odświeżyć umysł. W Busku-Zdroju nie brakuje rozległych obszarów zielonych, takich jak buski Park Zdrojowy. W okolicy uzdrowiska znajduje się także rezerwat stepowy Góry Wschodnie. Miłośnicy przyrody i wypoczynku na łonie natury z pewnością docenią to piękne miejsce. Warto wybrać się także nad Jezioro Pleban. Mieści się w samym środku lasu, co sprzyja długim spacerom i korzystaniu z uroków wody. Liczne szlaki piesze i rowerowe oraz duże połacie naturalnych, zielonych terenów to niewątpliwie zalety Buska-Zdroju. Aktywne spędzanie czasu w otoczeniu roślin i naturalnych wód będzie idealnym uzupełnieniem kuracji w uzdrowisku.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: