Żylaki leczenie

Żylaki są dolegliwością złożoną. Ze względu na pochodzenie można je podzielić na pierwotne i wtórne. Podczas gdy pierwotne mogą rozwijać się pod wpływem czynników genetycznych(białe kobiety, z przypadkami choroby żylnej w najbliższej rodzinie są najbardziej narażone), oraz środowiskowych(otyłość, częste siedzenie, brak aktywności fizycznej, lub przeciwnie – nadmiar intensywnych treningów siłowych, przebyte ciąże); wtórne są wynikiem chorób lub ich leczenia. Żylaki mogą dotykać różnych części ciała. Jedną z częstszych postaci schorzenia są żylaki kończyn dolnych.

Ważna profilaktyka.

Oczywiście – można stosować odpowiednią profilaktykę, zdarza się jednak, że to nie wystarcza. Na szczęście współczesna medycyna ma w zanadrzu co najmniej kilka metod leczenia żylaków. Najczęściej są one łączone – aby zoptymalizować efekt terapeutyczny. Metody leczenia żylaków to m.in. leczenie uciskowe, tzw. kompresjoterapia, skleroterapia, leczenie farmakologiczne i leczenie operacyjne. Leczenie farmakologiczne to jedynie środek uzupełniający – pomaga bardziej w profilaktyce (wzmacniając ściany żył, usprawniając krążenie), pomaga zwalczyć stany zapalne, a także uczucie ciężkości nóg, nie ma jednak zbyt dużych wartości terapeutycznych. Kompresjoterapię stosuje się zarówno jako element leczenia, jak i profilaktyki. Sprowadza się ona do uciskania żył, co ma prowadzić do ich obkurczania, redukować obrzęki, usprawniać krążenie. W kompresjoterapii stosowane są dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta pończochy, podkolanówki, bandaże i inne elementy. Co istotne – trzeba je nosić przez cały dzień. Przeciwwskazaniami do leczenia uciskowego są: zakrzepica żył oraz niedokrwienie kończyn dolnych, miażdżyca. Inną metodę leczenia stanowi skleroterapia. Przeprowadza się w niej zabieg, który nie wymaga hospitalizacji. Do żylaka dokonuje się iniekcji ze środka obiterującego. Ma on za zadanie wywołać miejscowy stan zapalny i doprowadzić do skurczenia się żyły.

Zabiegi bez hospitalizacji.

Po zabiegu zalecana jest kompresjoterapia, przez okres 1 – 2 tygodni.Skleroteapię można stosować zarówno w początowych jak i zaawansowanych etapach choroby. Przy tej metodzie leczenia żylaków mogą wystąpić skutki uboczne: zakrzepica żył głębokich, reakcje alergiczne, martwica skóry, przebarwienia, stwardnienia, owrzodzenia, zapalenie żył powierzchownych. Jeśli chodzi o operacyjne leczenie, to jest ono uznawane za najbardziej skuteczne. Zaleca się go zwłaszcza, jeśli choroba ma już zaawansowaną postać, występują powikłania (jak zapalenia, krwawienia), a zachowawcza terapia nie przynosi rezultatów. Operacja polega na usunięciu żyły odpiszczelowej, oraz usunięciu poszczególnych żylaków poprzez dokonanie niewielkich nacięć skóry w rejonie ich występowania. Zabieg odbywa się w narkozie, zaś podczas rekonwalescencji zalecana jest dodatkowo kompresjoterapia (przez okres 2 – 3 tygodni). Metody skuteczne, lecz stosowane w Polsce rzadko, z uwagi na koszty, to mało inwazyjny zabieg ablacji laserowej oraz termoablacji falami radiowymi. Oba zabiegi sprowadzają się do niszczenia żylaków poprzez wprowadzenie do światła żyły specjalnego cewnika, emitującego (w zależności od metody) fale lub prąd doprowadzające do uszkodzenia (lub obkurczenia prądem) ściany żylaka i zarastania światła żyły.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: