Specyfika podkładu do cery suchej, tłustej i mieszanej

valerie elash z Unsplash
valerie elash z Unsplash

Wybierając podkład do twarzy, pamiętaj, aby kierować się jego odcieniem oraz typem skóry twarzy, jaki posiadasz. Każdy rodzaj cery potrzebuje innej pielęgnacji – również pod kątem makijażu, a zwłaszcza aplikacji fluidu. Zobacz jak prawidłowo wybrać podkład do skóry suchej, tłustej oraz mieszanej!

Jak dobrać podkład do twarzy?

Jedno jest pewne – wybór podkładów na rynku kosmetycznym jest bardzo duży i zróżnicowany. Można zdecydować się na fluidy w kremie, płynie czy też w formie prasowanej; wybierać między podkładami typowo kosmetycznymi, ale także mineralnymi lub dermatologicznymi. Oznacza to, że niemożliwym jest, by podkład do potrzeb Twojej cery nie istniał. Wystarczy, że podczas kupna tego kosmetyku zwrócisz uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie kupować podkładu w ciemno, ale aby uwzględnić jego kolor, a także typ cery, do którego jest dostosowany, ponieważ każdy rodzaj skóry ma inne wymagania. Ważne jest także, by dobierać produkty odpowiednio do wieku.

Idealny kolor podkładu bez efektu maski

Odznaczająca się warstwa podkładu na linii żuchwy nie wygląda estetycznie. Jej obecność jest wynikiem nieumiejętnego dopasowania fluidu do skóry twarzy pod kątem tonacji. Oto kilka ważnych zasad, które sprawią, że kolor Twojego podkładu będzie idealny!

  1. Jeżeli masz trudność z samodzielnym wyborem koloru podkładu, nie bój się poprosić panią w aptece lub drogerii o pomoc. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem nie nakładać innego kryjącego kosmetyku na skórę, ponieważ zakryje on naturalny koloryt cery.
  2. Odcień podkładu zawsze sprawdzaj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, nigdy w półmroku.
  3. Błędne jest ocenianie koloru podkładu poprzez nałożenie go na dłoń przy kciuku. Skóra w tym miejscu ma inną strukturę i odcień, dlatego niewielką ilość kosmetyku zawsze testuj na żuchwie lub szyi.
  4. Jeżeli Twoja skóra jest problematyczna, pamiętaj o wykorzystaniu działania bazy pod podkład, która pomoże ujednolicić koloryt cery i utrwali zaaplikowany fluid.

Podkład matująco-nawilżający do cery suchej

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia. Dzieje się tak, ponieważ uszkodzony płaszcz wodno-lipidowy nie jest w stanie poprawnie funkcjonować i powoduje nadmierne parowanie wody. Stosując tylko matowe podkłady, możesz sprawić, że i tak sucha skóra tylko bardziej się przesuszy. Z kolei matowienie z jednoczesnym nawilżeniem sprawi, że cera będzie miała wyrównany koloryt, będzie pozbawiona wszelkich niedoskonałości, a jednocześnie nawilżona, przez co będzie wyglądać na zdrową. Dlatego też unikaj wszelkich produktów kosmetycznych w kompakcie, które mogą obciążyć twarz – najlepiej sprawdzą się te w lekkim płynie, np. podkłady L’Oreal Paris, które znajdziesz na stronie marki.

Matujący i lekki podkład do cery tłustej

Problemem skóry tłustej jest nadmierne przetłuszczanie się, przez co cera jest bardzo nieestetyczna – świeci się i wygląda na tłustą. Wynika to ze wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Błędem jest stosowanie podkładów ciężkich, bardzo mocno matujących oraz wszelkich kosmetyków w kompakcie. Panie z cerą tłustą myślą, że zakrywając tłustość cery kolejnymi warstwami takich produktów, sprawią, że w końcu będzie ona wyglądała gładko. Niestety ciężkie fluidy mogą tylko obciążyć skórę i sprawić, że zacznie ona produkować jeszcze więcej zaskórników i innych nieczystości. Do cery tłustej wybieraj zatem podkłady w kremie oraz delikatnej i lekkiej formule. Dobrze sprawdzi się fluid matujący, jednak miej na uwadze, aby nie stanowił on dla skóry ciężaru.

Podkład do cery mieszanej

Ze względu na to, że cera mieszana łączy w sobie cechy suchej i tłustej, problem wyboru idealnego podkładu jest nieco trudniejszy. Zazwyczaj jest tak, że strefa T (czoło, nos, broda) są tłuste, a na policzkach skóra jest przesuszona. Są zatem dwa sposoby na wybór podkładu. Po pierwsze, możesz zastosować fluid do skóry tłustej – pamiętaj jednak, aby był lekki, delikatny i o płynnej konsystencji. Druga kwestia jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga zaaplikowania dwóch różnych kosmetyków – ten do cery suchej na policzki, a do tłustej na strefę T. Mimo że jest bardziej wymagający, to skuteczniejszy, a Ty będziesz miała pewność, że nie zaszkodzisz skórze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby fluid do cery tłustej także pojawił się na skórze mieszanej. Ostateczny wybór należy do Ciebie.

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: