Pieprzyki objawy

Pieprzyki są to znamiona, które tworzą się poprzez namnażanie się komórek barwnikowych (melanocytów) w skórze. Te skupiska barwników mogą mieć różne kształty i kolory – przy czym właśnie te cechy decydują o tym, czy zmiana powinna nas niepokoić. Pieprzyki najczęściej występują w okolicach twarzy, dekoltu, na plecach i przedramionach. Na ich występowanie wpływ mają zarówno czynnik genetyczny, jak i środowiskowy (np. częste wystawianie skóry na działanie promieniowania UV).

Zmiany hormonalne.

Pieprzyki mogą pojawiać się jako efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Ich występowanie wiąże się też z procesem starzenia się skóry. Zazwyczaj znamiona barwnikowe nie są groźne dla zdrowia, w ramach profilaktyki czerniaka wskazana jest jednak ich obserwacja. W razie jakichkolwiek niepokojących symptomów warto niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem, który wykona badanie dermoskopowe, a w razie potrzeby także histopatologiczne (po uprzednim usunięciu zmiany). Co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym? Przede wszystkim zbyt duża ilość znamion barwnikowych, częste występowanie poparzeń słonecznych i przebarwień.

Przebarwienia i zmiany barwnikowe.

Warto przyjrzeć się też charakterowi zmian – ich brzegom, wielkości, barwie, oraz innym niepokojącym czynnikom (np. jeśli dany pieprzyk zmienił kolor, rozmiar, wydziela płyn surowiczy, krwawi, boli – powinniśmy natychmiast zasięgnąć opinii lekarza). Oprócz obserwacji warto pieprzyki chronić przed urazami mechanicznymi czy oparzeniami – mogą bowiem przybrać „złośliwy” charakter. Pieprzyki o ile nie dają niepokojących objawów nie są powodem do zmartwień, nie powodują dolegliwości bólowych. Czasami mogą jednak być problemem natury estetycznej – zwłaszcza jeśli zmiana umiejscowiona jest na twarzy. Wtedy można zdecydować się na zabieg usunięcia pieprzyka, musi go jednak poprzedzać konsultacja ze specjalistą oraz dokładne przebadanie zmiany.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2022