Pieprzyki objawy

Pieprzyki są to znamiona, które tworzą się poprzez namnażanie się komórek barwnikowych (melanocytów) w skórze. Te skupiska barwników mogą mieć różne kształty i kolory – przy czym właśnie te cechy decydują o tym, czy zmiana powinna nas niepokoić. Pieprzyki najczęściej występują w okolicach twarzy, dekoltu, na plecach i przedramionach. Na ich występowanie wpływ mają zarówno czynnik genetyczny, jak i środowiskowy (np. częste wystawianie skóry na działanie promieniowania UV).

Zmiany hormonalne.

Pieprzyki mogą pojawiać się jako efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Ich występowanie wiąże się też z procesem starzenia się skóry. Zazwyczaj znamiona barwnikowe nie są groźne dla zdrowia, w ramach profilaktyki czerniaka wskazana jest jednak ich obserwacja. W razie jakichkolwiek niepokojących symptomów warto niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem, który wykona badanie dermoskopowe, a w razie potrzeby także histopatologiczne (po uprzednim usunięciu zmiany). Co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym? Przede wszystkim zbyt duża ilość znamion barwnikowych, częste występowanie poparzeń słonecznych i przebarwień.

Przebarwienia i zmiany barwnikowe.

Warto przyjrzeć się też charakterowi zmian – ich brzegom, wielkości, barwie, oraz innym niepokojącym czynnikom (np. jeśli dany pieprzyk zmienił kolor, rozmiar, wydziela płyn surowiczy, krwawi, boli – powinniśmy natychmiast zasięgnąć opinii lekarza). Oprócz obserwacji warto pieprzyki chronić przed urazami mechanicznymi czy oparzeniami – mogą bowiem przybrać „złośliwy” charakter. Pieprzyki o ile nie dają niepokojących objawów nie są powodem do zmartwień, nie powodują dolegliwości bólowych. Czasami mogą jednak być problemem natury estetycznej – zwłaszcza jeśli zmiana umiejscowiona jest na twarzy. Wtedy można zdecydować się na zabieg usunięcia pieprzyka, musi go jednak poprzedzać konsultacja ze specjalistą oraz dokładne przebadanie zmiany.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: