Prawie wszystko o płynach do płukania

Lesly Juarez z Unsplash
Lesly Juarez z Unsplash

Płukanie jamy ustnej to czynność towarzysząca często szczotkowaniu zębów. Nawet najlepsza szczoteczka nie zdoła spenetrować wszystkich zakamarków, toteż płukanie zwiększa dokładność zabiegu poprzez usuwanie resztek jedzenia. Płyn do płukania ust może jednak także pełnić inną rolę: odświeżać oddech, fluorować zęby, wspierać leczenie dziąseł, działać antyseptycznie lub przeciwzapalnie, zmiękczać osad na zębach dla ułatwienia szczotkowania itp. Na rynku dostępne są także płyny chroniące szkliwo, zapewniające ochronę zębów przed próchnicą, wybielające lub pomagające zachować biel uzębienia.

Ostrożnie z alkoholem!

Stosowane w tym celu preparaty należy wybierać starannie, przestrzegając zaleceń producenta lub lekarza dentysty. Istotne jest np. to, czy wybrana płukanka zawiera alkohol. Takiego płynu nie mogą używać dzieci, kobiety ciężarne ani osoby, które leczą się z uzależnienia od alkoholu. Również zdrowi, dorośli ludzie nie powinni stosować płynów z alkoholem przez długi czas, ponieważ powodują one wysuszanie śluzówki.

Fluor i antyseptyki

Podobnie jest z fluorem: chociaż ma on korzystny wpływ na zęby, nietrudno go przedawkować, zwłaszcza przy jednoczesnym i długotrwałym stosowaniu pasty i płynu zawierającego ten pierwiastek. Należy też zachować umiar w stosowaniu preparatów zawierających silnie działające składniki antybakteryjne, ponieważ niszczą one nie tylko „złe”, ale i pożyteczne bakterie.

Nie smak jest najważniejszy

Płyn do jamy ustnej warto stosować razem z pastą do zębów tej samej marki, serii lub o zbliżonym działaniu. Oba specyfiki będą się wówczas nawzajem wspomagały. Zapach i smak są istotne, ale przy wyborze należy kierować się przede wszystkim składnikami aktywnymi danego preparatu, ponieważ mają one różne przeznaczenie i działanie.

Wybierając płyn do płukania jamy ustnej trzeba mieć też na uwadze, czy będzie on stosowany przed myciem zębów szczoteczką, czy też po nim. W zależności od dokonanego wyboru, płyn będzie albo wspomagał efekty szczotkowania, albo je uzupełniał i utrwalał. Niektórzy płuczą jamę ustną między szczotkowaniami, nawet po każdej przekąsce czy posiłku – np. po to, by odświeżać oddech lub skuteczniej chronić zęby przed próchnicą.

Cena też się liczy

Różnice w cenach między poszczególnymi płynami mogą być istotne. Zdecydowanie warto czasem kupić nieco droższy, ale lepiej dobrany specyfik. Pewną pomocą mogą tu być promocje w sklepach i aptekach: można wtedy „upolować” wybrany preparat w korzystnej, bo obniżonej cenie.

Płyn do płukania ust dla Ciebie: https://www.listerine.pl/p%C5%82yn-do-p%C5%82ukania-jamy-ustnej/p%C5%82yn-do-p%C5%82ukania-jamy-ustnej-listerine-total-care-

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: