Jak odpowiednio pielęgnować tłustą cerę?

Wydaje się problem z tłustą skórą mają tylko nastolatkowie. Nic bardziej mylnego. Skóra tłusta jest bardzo popularnym typem cery, który posiadają nawet osoby trzydziesto- czy czterdziestoletnie. Tłusta skóra nie wygląda dobrze. A to za sprawą gruczołów łojowych, które wydzielają zbyt dużo sebum. W efekcie na twarzy pojawia się błyszczenie, krostki, zaskórniki oraz widoczne pory. Dermatolodzy zalecają specjalną pielęgnację skóry tłustej, która opiera się na stosowaniu odpowiednich kosmetyków.

Charakterystyka tłustej cery

Skóra tłusta jest nazywana przez lekarzy również skórą łojotokową. Wynika to z faktu, że ten rodzaj cery cechuje się nadaktywnością gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt wiele sebum, czyli łoju.

Skóra łojotokowa nie przetłuszcza się na całej płaszczyźnie twarzy równomiernie. Istnieją miejsca, w których sebum występuje obficiej niż w innych. Mowa o tak zwanej “strefie T”, czyli okolicach brody, nosa, policzków i czoła.

Głównym problemem osób, które walczą z nadmierną pracą gruczołów łojowych jest nieestetyczny wygląd ich twarzy. Skóra tłusta cechuje się:

  • błyszczeniem,
  • występowaniem krostek,
  • pojawianiem się zaskórników,
  • rozszerzonymi porami,
  • ziemistym, szaro-żółtym odcieniem.

Mimo wielu wad, skóra łojotokowa z pewnością posiada jedną zaletę – jest mniej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak trudne warunki atmosferyczne (mróz, upał, wiatr). Poza tym tłusta cera jest, jakby nie było, lepiej nawilżona, co oznacza, że później się starzeje i nie jest skłonna do robienia miejsca dla znienawidzonych przez kobiety zmarszczek.

Jednak, jakby nie patrzeć, skóra o nadmiernej pracy gruczołów łojowych, jest niezdrowa i wymaga podjęcia specjalnych działań, które zharmonizują zaburzone procesy wewnętrzne. Najprostszym sposobem na przywrócenie skórze dobrego wyglądu jest regularne i sumienne stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry tłustej

Pielęgnacja skóry tłustej polega przede wszystkim na dobraniu odpowiednich kosmetyków, stworzonych specjalnie z myślą o cerze tego typu. Nieumiejętne dobieranie kremów czy innych preparatów może być fatalne w skutkach i zamiast pomóc, znacznie pogorszy kondycję naszej skóry.

Cerę tłustą bardzo łatwo jest pomylić z cerą mieszaną, dlatego też przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto upewnić się, jaki typ skóry z pewnością posiadamy. W tym celu najlepiej jest udać się do dermatologa lub kosmetyczki. Jednak, jeśli zależy nam na czasie i jak najszybciej chcemy potwierdzić to, co podejrzewamy, można wykonać specjalny test przygotowany przez specjalistów z firmy Mixa dostępny na stronie internetowej producenta: http://www.mixa.com.pl/test-skory.

Kosmetyki do cery tłustej

Kremy do cery tłustej  powinny w swoim składzie zawierać:

  • cynk,
  • siarkę,
  • miedź.

Każda z tych substancji pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych i znacznie ogranicza wydzielanie sebum. Aby całkowicie pozbyć się łojotoku skórnego warto także sięgać po produkty, których formuła wolna jest od gliceryny, alantoiny i substancji lipidowych, które mają właściwości nawilżające i właśnie pobudzają produkowanie sebum. A to by tylko powiększyło problem.

Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji skóry łojotokowej jest tonizowanie twarzy. Stosowanie toniku dwa razy dziennie nie tylko usunie z twarzy nadmiar łoju, ale także przywróci skórze jej naturalne kwaśne pH i pozwoli jej prawidłowo funkcjonować. Warto wybierać produkty z wodą dejonizowaną, która nie uczuli skóry, ani nie wywoła żadnych reakcji alergicznych (http://www.mixa.com.pl/produkty/demakijaz/16-lagodzacy-tonik). Jeśli mowa o toniku, to należy wspomnieć, że przy skórze łojotokowej zdecydowanie nie powinno używać się kosmetyków przyrządzonych na bazie roztworu alkoholowego większego niż 10%.

Wiele kobiet z cerą łojotokową bardzo często ratuje się fluidami i podkładami matującymi. Oczywiście nie jest to niedozwolone, jednak należy zwrócić uwagę, aby te kosmetyki nie zatykały porów.

Jak widać pielęgnacja skóry tłustej nie jest zbyt skomplikowana i przy odrobinie dobrych chęci i samodyscypliny można ją regularnie wykonywać bez żadnych wyrzeczeń. Jeśli skóra się błyszczy i pełna jest krostek oraz zaskórników warto od razu zacząć działać i wybierać odpowiednie kosmetyki, które w szybkim czasie zwalczą nieestetyczne zmiany. Wszystko leży w naszych rękach!

Artykuł sponsorowany

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021