Skóra sucha

Skóra sucha charakteryzuje się niedoborem lipidów. Jest szorstka, cienka i podatna na pęknięcia i uszkodzenia. Ma tendencje do łuszczenia się, częstych podrażnień i zaczerwienień. Niewłaściwa pielęgnacja skóry suchej może prowadzić do zmian patologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy ichtioza. Dlatego ważne jest by na co dzień kompleksowo dbać o skórę suchą, zwłaszcza twarzy.
Jakie są przyczyny suchości skóry? Przede wszystkim jest to niedobór lipidów, który może być niedoborem wrodzonym, ale może też być nabyty – poprzez stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieniowania UV, starzenie się. Również ekstremalne warunki klimatyczne, stosowanie aktywnych środków chemicznych czy zażywanie pewnego rodzaju leków (retinoidów) mogą wzmóc suchość skóry.
Sucha cera wymaga szczególnej troski. Potrzeba jej zwłaszcza nawilżenia oraz odżywienia. Preparaty z drogerii mogą nie być wystarczające – wtedy warto zdecydować się na wizytę w aptece. Kosmetyki powinny zatrzymywać wodę w skórze. Pomocne mogą być również preparaty nawilżające skórę „od wewnątrz”.
Warto zachować ostrożność przy demakijażu oraz oczyszczaniu cery. Dobrze jest używać specjalnego mleczka i toniku, regularnie nakładać odpowiedni krem. Niestety – skóra sucha starzeje się szybciej – wcześnie spada jej elastyczność i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Dlatego wskazane jest profilaktyczne stosowanie preparatów przeciwzmarszczkowych. Z uwagi na wyjątkową wrażliwość skóry suchej – konieczna jest jej ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także – unikanie używek – zwłaszcza papierosów oraz wizyt w solarium (które zresztą nie służą żadnemu typowi cery).

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: