Jak zapobiec powstawaniu zaskórników?

Jak zapobiec powstawaniu zaskórników?

Zaskórniki powstają z nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Część łoju pozostaje w porach skóry, blokując ich ujście. Jednocześnie staje się doskonałą pożywką dla różnego rodzaju bakterii, w tym tych z gatunku Propionibacterium acne, które wywołują trądzik. Jak zapobiec powstawaniu zaskórników?

Po pierwsze, nie wysuszaj skóry

Nie stwarzaj warunków, w których mobilizujesz gruczoły łojowe do wytężonej pracy. Im mniej będziesz naruszać naturalną barierę hydrolipidową, tym mniej sebum będzie produkowane. Synteza łoju stanowi strategię obronną organizmu, który chroni się przed uszkodzeniem skóry. Gdy naruszasz naturalną barierę hydrolipidową, stosując zbyt mocne żele do mycia twarzy lub toniki z alkoholem, to skóra staje się bezbronna. Aby zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zaczyna produkować sebum w ogromnych ilościach. W ten właśnie sposób dochodzi do powstawania zaskórników, które z czasem w wyniku reakcji zapalnych mogą przeradzać się w pryszcze.

Po drugie, dokładnie ją oczyszczaj

Skóra trądzikowa czy mieszana potrzebuje dokładnego oczyszczenia za pomocą naturalnych i łagodnych kosmetyków. Krótko mówiąc, nie możesz pójść spać w resztkach makijażu, bo stan twojej cery gwałtownie się pogorszy. Niemniej nie powinnaś zmywać make upu silnymi detergentami, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową twojej skóry. Najlepiej będzie, gdy sięgniesz po podkład mineralny i naturalny żel do mycia twarzy na bazie łagodnego detergentu. W ten sposób twoja twarz zawsze będzie dobrze oczyszczona, ale bez uszkodzenia naturalnej bariery hydrolipidowej.

Po trzecie, regularny peeling

Aby w ujściach gruczołów łojowych nie gromadziło się sebum, które następnie staje się doskonałą pożywką dla wielu bakterii, w tym wywołujących trądzik, należy regularnie wykonywać peeling. Pozwala on usunąć martwe komórki naskórka, przy okazji usuwa z porów zalegający łój.  Bardzo dobrze sprawdza się peeling mechaniczny wykonywany 2 razy w tygodniu.

Po czwarte, lekkie kwasy pomogą utrzymać pory w ryzach

Postaw na żel do mycia twarzy, który zawiera kwas salicylowy, który w naturalny sposób obkurcza pory i zmniejsza syntezę sebum. Jednocześnie rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i wysusza pryszcze, jednocześnie przyspieszając procesy gojenia się skóry.  Kwas salicylowy bywa też dodawany do naturalnych żeli do mycia twarzy na bazie łagodnych detergentów.

Po piąte, tabletki antykoncepcyjne

Nie jest to rozwiązanie dla każdej kobiety, ale bardzo często w walce z zaskórnikami oraz nadmierną produkcją sebum, pomocne okazują się tabletki antykoncepcyjne. Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz dzieci, masz stałego partnera i nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania pigułek, to porozmawiaj o nich ze swoim ginekologiem. Właściwie dobrane wpłyną też korzystnie na stan twojej cery, włosów i paznokci.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: