Indeks glikemiczny – co to? Wyjaśniamy

Amos Bar-Zeev z unsplash
Amos Bar-Zeev z unsplash

Indeks glikemiczny to z całą pewnością pojęcie, które świetnie jest znane każdemu diabetykowi. Okazuje się, że jest on dla cukrzyków swoistym drogowskazem, który ma ogromny wpływ na ich chorobę. Pojęcie to coraz częściej pojawia się także w przypadku diety odchudzającej, gdyż produkty z niskim indeksem glikemicznym pomogą skutecznie zgubić zbędne kilogramy. Wobec tego czym jest tajemniczy indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny- co to?

Pojęcie jakim jest indeks glikemiczny pojawia się coraz częściej i dotyczy produktów spożywczych. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które na co dzień nie borykają się z cukrzycą, poszukuje odpowiedzi na pytanie: indeks glikemiczny- co to? Otóż najprościej można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju wskaźnik niezwykle istotny dla każdego diabetyka. Indeks glikemiczny informuje bowiem jak szybko po spożyciu danego produktu, wzrasta poziom glukozy we krwi. Jest to o tyle istotne, że węglowodany, które mają taką samą zawartość cukru, w dalszym ciągu mogą mieć różny wpływ na glikemię. Warto wiedzieć, że węglowodany i tak są głównym źródłem energii dla naszego organizmu. W przypadku diabetyków jednak muszą one być zachowane pod stałą kontrolą, gdyż ich nadmiar może wzmocnić objawy cukrzycowe.

Indeks glikemiczny- od czego zależy?

Indeks glikemiczny pozwolił wyodrębnić trzy grupy produktów spożywczych, zgodnie z jego wartościami. Tak więc indeks glikemiczny i jego tabela zwykle obejmują:

  • produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym- poniżej 55%;
  • produkty spożywcze o średnim indeksie glikemicznym- od 55 do 69%;
  • produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym- powyżej 70%.

Wobec tego można się zastanawiać, od czego tak naprawdę zależy końcowa wartość indeksu glikemicznego? Otóż wszystko tak naprawdę wynika z jakości i pochodzenia danego produktu. Załóżmy, że w przypadku produktów pochodzenia nasiennego, indeks glikemiczny zależy od tego, z jakiej rośliny pochodzą dane nasiona, a także od tego, pod jaką postacią są one spożywane. Indeks glikemiczny owoców zależy z kolei od stopnia ich dojrzałości, ewentualnej formy obróbki przed spożyciem, a także zawartości w nich wody i cukru. Warto zauważyć, że indeks glikemiczny produktów świeżych i surowych zwykle będzie o wiele niższy niż produktów gotowanych lub poddanych obróbce kulinarnej w każdy, inny sposób. Produkty pełnoziarniste jak np. makarony czy kasze z kolei mogą pochwalić się najwyższym indeksem glikemicznym. Podobnie zresztą jak słodycze- z tym wyjątkiem, że słodycze przeznaczone specjalnie dla diabetyków, które można nabyć na stronie diabetyk24.pl. One wyróżniają się całkowicie zerowym indeksem glikemicznym.

Wysoki indeks glikemiczny- dlaczego diabetycy muszą go unikać?

Wspomniane już zostało, że niektóre produkty mają niski indeks glikemiczny, a niektóre wysoki. Te pierwsze są zalecane diabetykom, zaś tych drugich, powinni oni unikać. Dlaczego? Otóż łatwo to wyjaśnić. Wysoki indeks glikemiczny danych produktów sprawia, że węglowodany, które wchłaniają się w procesie trawienia, doprowadzą do bardzo gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Z kolei niski indeks glikemiczny zwykle nie wywołuje- lub wywołuje niewielką- glikemię i nie nasila objawów cukrzycy. Warto wiedzieć, że punktem odniesienia dla wyliczenia indeksu glikemicznego jest czas w jakim glukoza wchłania się w jelicie. W jej wypadku indeks glikemiczny równa się 100. Produkty w wysokim indeksem glikemicznym zaleca się wykluczyć w przypadku diety cukrzycowej, gdyż będą one miały bardzo niekorzystny wpływ na samopoczucie diabetyka.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: