Cera trądzikowa to coraz częściej spotykany problem. Pryszcze i zaskórniki nie dotykają jedynie nastolatków, którzy znajdują się w okresie burzy hormonalnej, ale też osoby dorosłe, które dawno mają ją za sobą. Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej?
Mniej znaczy więcej
Cera trądzikowa zazwyczaj jest dosyć kapryśna. Po pierwsze, wiele specyfików ją podrażnia. Po drugie, sporo też zapycha. Jeśli zależy ci na poprawie stanu cery, musisz zrezygnować z większości stosowanych kosmetyków. Naukowcy zauważyli, że to właśnie kosmetyki u dorosłych osób powodują trądzik. Są tak wszechobecne i zachwalane w reklamach, że sięgamy po nie bez większego zastanowienia. Tymczasem żele do mycia twarzy często zawierają SLS lub SLES, czyli silne detergenty, które naruszają naturalną barierę hydrolipidową naszej skóry. To właśnie ona stanowi warstwę ochronną. Gdy zostaje uszkodzona, organizm próbuje ją odbudować, produkując sebum. Niestety, jego nadmiar staje się pożywką dla bakterii i blokuje ujścia gruczołów łojowych, czego efektem jest wysyp pryszczy i zaskórników. Potrzebujesz tak naprawdę lekkich kosmetyków do makijażu, które łatwo usuniesz z twarzy łagodnym żelem. Nie musisz nakładać na twarz nic więcej. Choć może wydawać się to niewiarygodne, po kilku tygodniach zaobserwujesz u siebie poprawę.
Bądź pewna sprawdzonym kosmetykom
Jeśli już znalazłaś podkład, który zdaje u ciebie egzamin, świetnie wyrównuje koloryt skóry, nie zapycha i prezentuje się naturalnie, nie szukaj kolejnego, niby lepszego, który jeszcze dłużej zachowa mat na twoim licu. W przypadku cery trądzikowej lepsze jest wrogiem dobrego. Im więcej zmiennych, tym gorszy stan cery.
Postaw na makijaż mineralny
Kosmetyki mineralne mają świetne krycie, są dostępne w szerokiej palecie kolorów, a co najważniejsze, nie zapychają skóry. Sprzedawane w formie proszku nie tylko nas upiększają, ale też wykazują działania prozdrowotne. Stosując je regularnie, wysuszysz pryszcze i zapobiegniesz powstawaniu nowych. A wszystko to zasługa tlenku cynku. Wiele minerałów zawiera też sporo dwutlenku tytanu. Oba te składniki – tlenek cynku i dwutlenek tytanu to filtry mineralne, które niczym lustro odbijają promienie słoneczne, zapobiegając ich wnikaniu w głąb skóry, gdzie mogłyby dokonać spustoszenia i uszkodzić struktury DNA.
Łagodny żel do mycia twarz
Jak wyżej wspominaliśmy, nie należy stosować mocno oczyszczających żeli do mycia twarzy. Korzystając z ich dobrodziejstw, możesz wysuszyć swoją skórę na wiór, co tylko spotęguje pracę gruczołów łojowych. Jeśli chcesz zapanować nad trądzikiem, nie słuchaj tych, co mówią, że twoja skóra potrzebuje mocnego oczyszczania. Żele do mycia twarzy na bazie SLS i SLES tylko szkodzą cerze trądzikowej. Aby oczyszczać skórę, powinnaś używać dwa razy w tygodniu peelingu. Przy czym lepiej postawić na ten mechaniczny, który poprzez tarcie usuwa martwy naskórek, który stanowi pożywkę dla bakterii trądzikowych. Jeśli twój makijaż jest mineralny, łagodny żel do mycia twarzy całkowicie wystarczy do jego usunięcia. Oczy i usta zmywaj tradycyjnymi kosmetykami do demakijażu o łagodnej formule – najlepiej sprawdzą się olejki lub łagodne płyny micelarne.
*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.