Wągry przyczyny

Wągry to inaczej zaskórniki. Stanowią prawdziwą „zmorę” okresu dojrzewania, jednak to nie jedyny moment w którym mogą się pojawiać. Można wyróżnić dwa rodzaje
zaskórników – zamknięte oraz otwarte. Początkowo wągry zaliczają się do tej pierwszej grupy. Zmiany nie są bardzo widoczne, mają niewielkie rozmiary i biały kolor.Pojawiają się, kiedy podział komórek skóry (położonych blisko gruczołu łojowego) jest zbyt intensywny – zazwyczaj w okolicach twarzy lub pleców. Wkrótce gruczoł łojowy ulega zamknięciu, a w powstałym czopie zaczynają się rozmnażać bakterie

Problemy z zaskórnikami.

Tak właśnie zaskórnik przeradza się w postać zamkniętą, przybierając ciemną barwę. Ma to związek zarówno z nagromadzeniem melaniny, jak i utlenianiem się łoju oraz keratyny z zatkanego mieszka włosowego. Niestety zaskórnik w postaci zamkniętej generuje dodatkowe dolegliwości – stan zapalny oraz bolesny ucisk, często także zmiany w postaci krost czy ropnych wyprysków. Wągry mogą mieć wiele przyczyn. W okresie dorastania należą do nich głównie czynniki hormonalne – skóra wydziela na ich skutek nadmiar sebum, mieszki włosowe rogowacieją, i powstają zmiany zaskórnikowe. Warto zauważyć, że zaskórniki są częstszym problemem dorastających przedstawicieli płci męskiej. Jednak częstotliwość ich występowania wiąże się również z indywidualnymi czynnikami. Bardzo istotną rolę odgrywa przy tym higiena. Nie wystarczy samo mycie twarzy mydłem czy nawet specjalnymi preparatami.

Codzienna higiena.

Konieczne jest też regularne złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy pomocy peelingu. Jeśli mamy tłustą cerę warto stosować również tonik, bądź okłady z szałwi, rumianku(o właściwościach ściągających). Zalecane są także różnego rodzaju preparaty z aloesem, glinkami, algami morskimi – ważne, by kosmetyki (te do makijażu również) nie zatykały porów, ale pozwalały skórze oddychać. Profilaktykę wymierzoną w wągry warto uzupełnić o odpowiednią dietę i suplementację. Nawilżanie skóry zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz znacząco poprawi jej kondycję, a minerały i antyoksydanty pomogą unormować gospodarkę hormonalną (odpowiedzialną za większość zmian skórnych).

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: