Objawy żylaków mogą być różne w zależności od tego, gdzie dolegliwość jest umiejscowiona. Charakter objawów jest związany z tym, w jak dużym stopniu żyły uległy rozszerzeniu. Może się zdarzyć, że symptomy nie będą widoczne od razu. Kiedy indziej pęknięte (w wyniku nadmiernego rozciągnięcia) naczynie krwionośne sprawi, że na skórze pojawi się krwiak. Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje żylaków, to wyróżnić możemy m.in. żylaki kończyn dolnych, żylaki przewodu pokarmowego (przełyku) oraz żylaki odbytu. Żylaki nóg charakteryzują się stopniowym rozwojem.
Początkowa faza rozwoju żylaków.
Początkowo można zauważyć jedynie siateczkę drobnych prześwitujących przez skórę naczynek (pajączków). Mogą (choć nie muszą) przeobrazić się one w żylaki, wzrasta również ich ilość. „Pajączki” są niebolesne oraz płaskie. Żylaki natomiast są bardziej widoczne, większe i wypukłe. Poza nieestetycznym wyglądem powodują szereg objawów: uczucie ciężkich nóg, obrzęki, mrowienie, pieczenie, często także ból (ustępujący po uniesieniu kończyny). Opuchlizna początkowo pojawia się jedynie wokół kostek, ale stopniowo może objąć całe podudzie. Jeśli w porę nie podejmie się leczenia, żylaki mogą generować zmiany skórne, takie jak przebarwienia czy owrzodzenia. Zmiany skórne mogą być nieodwracalne.
Zakrzepy prawdziwe zagrożenie.
Prawdziwym zagrożeniem są jednak zakrzepy, które mogą się oderwać od żyły i przedostać wraz z krwią do krążenia płucnego, powodując bardzo groźny dla życia zator płuc. Jeśli chodzi o objawy żylaków odbytu, to do pierwszych oznak choroby należą: krwawienie z odbytu (szczególnie podczas wypróżniania), krew w kale. W zewnętrznej postaci schorzenia (oraz w jego bardziej zaawansowanej formie) charakterystyczne są również ból, świąd i pieczenie. Okolice odbytu są podrażnione, niekiedy może dochodzić nawet do problemów z trzymaniem stolca. Żylaki odbytu mogą być także bezobjawowe – sprowadzać się jedynie do wyczuwalnych zgrubień. Na ogół powodują jednak szereg dolegliwości. Objawy żylaków przewodu pokarmowego przez długi czas nie są widoczne. Choroba ta jest na tyle podstępna, że często pierwszym symptomem jest silny krwotok (po pęknięciu żylaka). Wśród wcześniejszych oznak choroby można wyróżnić: wymioty krwią lub skrzepami krwi, smoliste stolce, spadek ciśnienia. Żylaki przełyku związane są najczęściej z marskością wątroby (charakterystyczną dla przewlekłej postaci wirusowego zapalenia wątroby a także dla nadużywania alkoholu). To bardzo groźna postać żylaków, cechuje ją bowiem wysoka śmiertelność podczas pierwszego krwotoku.
*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.