Trądzik jest chorobą skóry – wbrew obiegowej opinii dotyka on nie tylko osoby przechodzące okres dojrzewania. Choć 80% wszystkich przypadków to właśnie nastolatki, to trądzik może występować także między 34 a 44 rokiem życia.
Wpływ na występowanie trądziku na skórze dojrzałej ma prowadzony tryb życia, sposób odżywiania, narażenie na stres i inne egzogenne czynniki.
Trądzik w wieku nastoletnim jest skutkiem zmian hormonalnych, nie należy go bagatelizować, lecz podjąć stosowne leczenie. W przeciwnym razie objawy mogą się zaostrzyć, objąć nawet całe ciało (wywołać stany zapalne czy prowadzić do powstawania szpecących blizn). Nie można również zapomnieć o aspekcie psychologicznym – trądzik jest źródłem kompleksów i może zaburzać relacje nastolatka ze środowiskiem zewnętrznym.
Trądzik nie wynika z braku higieny lecz ze zmian hormonalnych, powodujących łojotok oraz stany zapalne skóry. Właściwa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie – zarówno w prewencji jak i podczas trwania choroby. Można zapobiec (lub ograniczyć niewielkie zaistniałe zmiany) trądzikowi, poprzez: dokładne oczyszczanie skóry, stosowanie specjalistycznych kosmetyków do cery trądzikowej – zawierających w składzie kwas salicylowy, związki siarki, działających antybakteryjnie.
Często zwyczajna pielęgnacja nie jest w stanie rozwiązać problemu. Wtedy należy sięgnąć po preparaty apteczne (na przykład z nadtlenkiem benzylu – zalecanym przy zaskórnikach, czy kwasem azelainowym – o właściwościach hamujących rozwój bakterii wywołujących trądzik).
Nie zawsze udaje się jednak wyleczyć trądzik bez pomocy dermatologa. Zazwyczaj podczas wizyty wypisuje on receptę na antybiotyki lub leki na bazie wit. A – reinoidy. Farmaceutyki są dostępne zarówno jako maści, jak i w formie tabletek – jednak terapia musi przebiegać pod kontrolą lekarza (ze względu na skutki uboczne).
Trądzik jest chorobą – dlatego wizyty u kosmetyczki nie wystarczą. Co więcej – czyszczenie skóry zmienionej chorobowo może nawet zaszkodzić (opóźnienie gojenia, blizny).
Trądzik u dorosłych znacząco różni się od trądziku młodzieńczego: obejmuje on najczęściej dolne części twarzy oraz szyję, dekolt i plecy. Rodzaj zmian także jest inny – charakteryzuje je silniejszy stan zapalny, ale jednocześnie łagodniejszy przebieg oraz mniejsza liczba zaskórników. Choroba u dorosłych ma charakter przewlekły (trwa zwykle ponad 5 lat). Terapia trwa dłużej – konieczne jest przyjmowanie leków oraz konsultacje z dermatologiem (a często również psychologiem).