Objawy czerniaka

Czerniak jest nowotworem skóry, który wymaga wczesnej diagnostyki i podjęcia leczenia. W przeciwnym razie może mieć postać śmiertelną, choroba postępuje bowiem szybko, dając liczne przerzuty. Objawy czerniaka w dużej mierze zależą od tego, z jakim typem choroby mamy do czynienia. Przy czerniaku szerzącym się powierzchownie (występującym w około 70% wszystkich przypadków choroby) nowotwór rozwija się na podłożu znamion barwnikowych. Nowotwór zazwyczaj rozrasta się powierzchownie, a następnie pionowo, po kilku miesiącach może natomiast dochodzić do owrzodzeń.

Symptomy czerniaka.

Na ogół występuje u osób w średnim wieku (choć nie zawsze) – u kobiet rozwija się na nogach oraz w rejonie błon śluzowych, natomiast u mężczyzn – na tułowiu. Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej jest odmianą, która pojawia się u osób starszych, głównie płci żeńskiej. Jego głównym symptomem jest płaska brązowa (lub brązowo – czarna) plama, umiejscowiona na twarzy. Kiedy pojawiają się przerzuty, dotykają zazwyczaj węzłów chłonnych. Inna rodzaj nowotworu, czerniak guzkowy, jest jedną z najbardziej złośliwych, odpornych na leczenie odmian (dotykającą głównie mężczyzn). Może rozwijać się ze znamion barwnikowych, ale również ze zdrowej tkanki skórnej. Zmiany pojawiają się w rejonie głowy, karku, korpusu i mają postać guzków rosnących pionowo o różnych zabarwieniach.

Ważna samokontrola.

W niektórych przypadkach czerniak może mieć postać plamy z tendencją do krwawienia i występowania świądu (dzieje się tak np. w nowotworze okolic warg sromowych). W innych – objawy mogą być niemal niezauważalne. Czerniak bezbarwnikowy – jego rzadka i bardzo groźna postać – nie daje widocznych objawów poza lekkim zaróżowieniem skóry. Słaba wykrywalność sprawia, iż ta postać nowotworu często daje przerzuty i jest w większości śmiertelna. Jeśli mamy znamiona warto je systematycznie kontrolować zarówno poprzez samobadanie, jak i wizyty u dermatologa (co najmniej raz na rok). Niepokojące powinny wydać nam się wszelkie zmiany (czy to kształtu czy koloru) zaczerwienienie wokół znamienia, jego czarne lub bardzo ciemne zabarwienie, asymetria, nierówne brzegi czy nadmierny rozrost.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: