Jak dbać o skórę z pieprzykami?

Skóra z pieprzykami wymaga specjalnego traktowania. Znamiona powinny być monitorowane ze względu na ryzyko wystąpienia czerniaka. Warto nie tylko samodzielnie kontrolować ich wielkość, kształt oraz kolor (a także ewentualne zachodzące zmiany), ale też zgłaszać się na wizyty u dermatologa, co najmniej raz w roku. Tam przy pomocy dermatoskopu możliwy jest dokładniejszy ogląd potencjalnie niepokojących zmian skórnych.

Ewolucja zmian skórnych.

Nietypowe zmiany mogą zostać kontrolnie sfotografowane tak, by przy następnej wizycie można było skontrolować ich ewolucję. Znamiona, które powinny nas zaniepokoić to takie, które zmieniają swój kształt lub kolor, mają nieregularne krawędzie, są bardzo duże lub mają nietypową barwę. Niezależnie jednak od charakteru poszczególnych zmian nasza skóra powinna być otoczona wyjątkową opieką. Należy unikać wszelkich urazów, oparzeń słonecznych i podrażnień w okolicach znamion. Może to bowiem prowadzić do ich „zezłośliwienia”. Ponad to trzeba wystrzegać się przypadkowego rozdrapywania znamion – jeśli jakiś pieprzyk jest szczególnie wypukły i narażony na urazy – lepiej go usunąć.

Uwaga na słońce.

Przed wyjściem na słońce (nawet jeśli nie mamy w planach wylegiwania się na plaży, a jedynie zwykły spacer) warto zastosować kosmetyki z filtrem ochronnym, a pojedyncza ekspozycja skóry nie powinna trwać dłużej niż kilka godzin. Skóra z pieprzykami często ma skłonności do podrażnień, dlatego też dobrze jest stosować kosmetyki do cery wrażliwej, nie zawierające mydła, o neutralnym pH. Należy przy tym zachować ostrożność używając peelingów czy pumeksów, zwłaszcza w rejonach, w których występują pieprzyki. Dbanie o zdrową skórę sprowadza się również do optymalnej diety. Nasz jadłospis powinien uwzględniać takie składniki jak: beta karoten, cynk, witamina B6 oraz antyoksydanty chroniące przed wolnymi rodnikami.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: