Zapobieganie czerniakowi

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry. Rozwija się najczęściej na podłożu znamion barwnikowych, dając stopniowe objawy. Tylko wczesne wykrycie czerniaka może zagwarantować powodzenie terapii. Niestety choroba postępuje szybko, dając przerzuty na inne organy (szczególnie okoliczne węzły chłonne). Czerniak jest w Polsce diagnozowany zbyt późno – co powoduje, że jest śmiertelny w większości wypadków (średnia długość życia z tym nowotworem wynosi do 8 miesięcy).

Zapobieganie chorobie.

Na szczęście chorobie tej można zapobiegać. Przede wszystkim konieczne jest kontrolowanie znamion – zarówno samodzielne, jak i podczas konsultacji z dermatologiem. Znamionom warto przyjrzeć się, szczególnie zwracając uwagę na: A – wszelkie asymetrie znamion, B – nierówności na ich obrzeżach, C – kolorze, D – średnicy (jeśli jest większa niż 6 mm to stanowi potencjalne zagrożenie), E – zmiany (ewolucja) zabarwienia, rozmiaru, kształu zachodząca na przestrzeni lat. Metodę ABCDE opracowali amerykańscy specjaliści. Przy samobadaniu niepokojące powinny być również odczuwane pieczenie, ból czy świąd. Jeśli znamiona barwnikowe występujące na naszym ciele mają charaktery guzowaty, bądź są dużej wielkości – lepiej je usunąć. Często bowiem w ich obrębie może dojść do rozwoju czerniaka.

Unikanie nadmiernego wchłaniania promieni  UVA i UVB.

Profilaktyka obejmuje również ochronę przeciwsłoneczną, unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, korzystanie z kosmetyków z filtrami UVA, UVB (nawet w pochmurne dni). Szczególnie ważne jest ochrona wrażliwej skóry dziecka – poparzenia słoneczne z tego okresu są bowiem szczególnie groźne dla skóry. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednią dietę. Włączając do jadłospisu takie składniki jak przeciwutleniacze (np. flawanoidy obecne w brokułach, jabłkach, owocach cytrusowych, jagodach), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (zawarte w awokado, oliwie z oliwek), kwasy omega-3, związki fenolowe (np. w granatach, jabłkach, kurkumie, zielonej herbacie), związki siarki (w cebuli, czosnku).

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021