pieprzyki przyczyny

Znamiona barwnikowe są popularnie nazywane pieprzykami. Często wpadamy w popłoch widząc jakieś nowe znamię. Czy słusznie? Pieprzyki są po prostu skupiskami komórek barwnikowych (melanocytów) wytwarzanych przez nasz organizm. Na ogół powstają one z przyczyn genetycznych. Zdarza się jednak, że zmiana jest wynikiem zakażenia wirusowego. Pieprzyki tworzą się tam, gdzie namnażają się melanocyty.

Czynniki genetyczne.

U niektórych osób proces ten może postępować bardzo szybko, w skutek czego na ciele widocznych jest wiele pieprzyków. Duże znaczenie ma czynnik genetyczny, czasami jednak można zwiększyć ilość pieprzyków zupełnie nieświadomie, np. poprzez częste opalanie się na słońcu czy w solarium. Zmiany hormonalne okresu menopauzy (oraz występujące w innych okolicznościach) również mają wpływ na pojawianie się znamion barwnikowych. Nie każdy pieprzyk jest podatny na rozwój nowotworu. Aby przekonać się, jak duże jest ryzyko czerniaka wystarczy wykonać diagnostykę znamienia. Można się w tym celu posiłkować metodą ABCDE opracowaną przez amerykańskich lekarzy.

Niepokojące czynniki.

Oceniając znamię szukamy nieprawidłowości w postaci: asymetrii (A), nieregularnych brzegów (B), nierównomiernego rozkładu koloru – barwnika (C), dużej wielkości (D) oraz zmian w wyglądzie (E). Dodatkowymi niepokojącymi sygnałami są krwawienia, świąd czy łuszczenie się pieprzyków. Jeśli jednak żadne z powyższych objawów nie występują – mamy do czynienia ze zwyczajnym znamieniem, które może stanowić co najwyżej problem natury estetycznej. Warto pamiętać, aby na co dzień chronić znamiona przed urazami, poparzeniami. W wyniku takich czynników mogą one bowiem rozwinąć się w nowotwór. Obserwacja znamion przeprowadzana systematycznie jest zalecana zawsze, nawet jeśli ryzyko wystąpienia czerniaka jest niewielkie.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: