Wszelkie zmiany skórne w zakresie jej zabarwienia są związane z ilością melaniny w skórze właściwej i naskórku. Plamy na skórze mogą mieć różnorodną etiologię. Często przebarwienia związane są z wiekiem, oraz zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Tzw. „plamy starcze” pojawiają się na ogół w miejscach takich jak dłonie, przedramiona, dekolt czy twarz. Przyczyny przebarwień i plam są również związane ze stylem życia, jaki prowadzimy. Częste wystawianie skóry na działanie promieniowania UV sprawia, że pojawiają się na niej nieestetyczne zmiany.
Groźne promieniowanie UV.
Promieniowanie UV przenika bowiem przez wierzchnią warstwę naskórka i stymuluje melanocyty, które zaczynają produkować nadmierne ilości melaniny. Ta zaczyna się z kolei kumulować, tworząc przebarwienia i plamy. Hiperpigmentacja dotyka zazwyczaj tych części ciała, które są najczęściej narażone na kontakt ze słońcem. Pojawia się głównie u osób rasy białej, szczególnie kobiet powyżej 50 roku życia. Plamy na skórze mogą być generowane także przez zmiany hormonalne – np. w okresie ciąży, podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji czy w czasie HTZ. Niektóre leki czy esencje zapachowe zawarte w kosmetykach mogą ponad to reagować z promieniami UV i generować przebarwienia, jako reakcję nadwrażliwości na słońce.
Plamy pigmentacyjne.
Na plamy pigmentacyjne można być narażonym niezależnie od posiadanego fototypu. Głównym czynnikiem ryzyka jest tutaj wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych, korzystanie z solarium. Plamy pojawiają się przy tym częściej, jeśli skóra jest zniszczona (np. w wyniku zbyt częstego złuszczania) bądź nosi ślady wielu blizn (np. po oparzeniach, po zmianach zapalnych takich jak trądzik). Na szczęście można redukować ich widoczność – współcześnie na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju kremy wybielające i inne specyfiki. Zawsze można też skorzystać z pomocy dermatologa.
*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.