Czerniaki przyczyny

Czerniak jest jednym z najgroźniejszych rodzajów nowotworów. Rozwija się najczęściej w obrębie zmian barwnikowych obecnych na skórze (szacuje się, że nawet 90% przypadków tego raka rozwija się właśnie w takich miejscach). Czerniak może być jednak zlokalizowany również w obszarach pozaskórnych – w jamie ustnej, przełyku, krtani, błonie śluzowej narządów płciowych, w odbycie, jelitach, żołądku a nawet gałkach ocznych. Jak tworzy się czerniak?

Mutacja komórek.

Dochodzi do mutacji komórek barwnikowych – melanocytów – które zaczynają się w sposób niekontrolowany namnażać oraz ulegać degeneracji. Czerniak może powstawać również w obrębie zdrowej skóry (choć to rzadkie przypadki). W przypadku nowotworu skóry bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie, w przeciwnym razie może dać przerzuty (a dzieje się to szybko) i przybrać źle rokującą postać (nawet nieuleczalną). Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, niezależnie od płci. U kobiet ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta z reguły po 30 roku życia, natomiast u mężczyzn – po 40.

Grupy szczególnie zagrożone czerniakiem.

Szczególnie narażone na rozwój nowotworu skóry grupy to: osoby o jasnej karnacji, włosach i oczach (z niską zawartością melaniny w skórze); osoby regularnie opalające się oraz nie chroniące skóry przed promieniowaniem UV; osoby obciążone czynnikiem genetycznym (z przypadkami czerniaka w najbliższej rodzinie). Co istotne, na nowotwór skóry narażone są nie tylko osoby regularnie korzystające ze słonecznych kąpieli. Każda ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony jest niewskazana (nawet jeśli nie mamy w planach opalania). Każde oparzenie słoneczne, również te, których doświadczyliśmy w dzieciństwie, może zwiększać zagrożenie nowotworem skóry. Trzeba więc chronić skórę począwszy od pierwszych dni życia, aż do późnej starości.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Problemy skóry | Pielęgnacja i zabiegi | Choroby 2021